Oferujemy darmową wysyłkę za zamówienie od 100 zł i odbiór osobisty rabat – 5 %.

ul. Męczenników 28, 42-625 Celiny
tel. 501-480-699
biuro@ogrodzeniawiklinowe.pl


Zamówienie telefoniczne
+48 501 480 699
14 dni na zwrot
Wysoka jakość
Polski Produkt
Wysyłka 24h
Bezpieczna przesyłka

Zamówienie telefoniczne
+48 501 480 699
14 dni na zwrot      Wysoka jakość
Polski Produkt       Wysyłka 24h

Jak mocować agrotkaninę?

Agrotkaninę do tej pory stosowali tylko profesjonalni ogrodnicy. Dzisiaj i Ty możesz korzystać z zalet maty ściółkującej. Odpowiednio zamocowana do podłoża wytrzyma nawet kilka sezonów. Nasza agrotkanina ma gramaturę 100 g, jest więc dość gruba, a przez to odporna na uszkodzenia.

Jak mocować agrotkaninę? Zadbaj o glebę!

Zanim przystąpisz do mocowania agrotkaniny, zadbaj o glebę. Przede wszystkim spulchnij ją i oczyść z chwastów. Tylko dzięki temu to zadanie będzie miało sens. Pamiętaj, aby usunąć również kamienie. Z chwastami poradzisz sobie, wyrywając je ręcznie. Jeśli masz do czynienia z dużym zachwaszczeniem, użyj środków chwastobójczych. Oczywiście odpowiednio przygotuj się do tego zadania – ochrona dłoni i oczu to konieczność. Preparaty stosuj tylko w miejscach, gdzie znajdują się niechciane rośliny, uważaj, aby środki chemiczne nie przedostały się na zdrowe rabaty.

Agrotkaninę możesz położyć na dwa sposoby. Najpierw rozkładasz ją na powierzchni, a dopiero potem sadzisz rośliny lub kładziesz matę wokół już istniejących roślin. Przy tej drugiej metodzie uważaj na to, aby nie powstały zakładki i łączenia, które spowodują rozrost chwastów.

Wytnij otwory w macie ściółkującej – zrobisz miejsce dla roślin!

Jak mocować agrotkaninę? Zanim rozłożysz ją na powierzchni gleby, wytnij w niej otwory na rośliny. Powinny znajdować się na całej szerokości maty. Wiedz, że kładzenie agrotkaniny przypomina mocowanie agrowłókniny.

Aby zrobić w macie otwory, użyj nożyka gazowego. Bez problemu przebije on gruby materiał. Nożyk napełnisz gazem z zapalniczek. Dzięki specjalistycznym narzędziom, otwory w agrotkaninie będą równe (co wpłynie na jej estetykę), a ponadto materiał nie będzie się strzępił.

Stosuj szpilki lub kotwy mocujące, aby przymocować agrotkaninę

Matę ściółkującą przymocujesz do ziemi na stałe lub tymczasowo. Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się dużo grządek z warzywami i owocami, które często przesadzasz, zdecyduj się na mocowanie tymczasowe. Do tego celu użyj specjalnych szpilek. Mają one trzpień, dzięki któremu bez trudu „wchodzą” w materiał. Łatwo zmienisz ich położenie, nie ryzykując, że uszkodzisz matę ściółkującą.

Mocowanie agrotkaniny jest możliwe przy zastosowaniu kotew mocujących. Są one zakończone grotami, przez co trwale przylegają do podłoża. Jeśli nie zamierzasz zmieniać rozkładu roślin, zdecyduj się na ten sposób mocowania.

Zakryj agrotkaninę korą lub żwirem

Znasz już techniki mocowania maty ściółkującej. Pora teraz zadbać o jej estetykę. Przysyp ją korą lub żwirem ogrodowym. W zależności od tego, co chcesz położyć na materiale, szpilki i kotwy mocuj ściślej lub rzadziej. Żwir dodatkowo zabezpieczy agrotkaninę przed podmuchami wiatru. Kora jest lżejsza, więc jeśli się na nią zdecydujesz, szpilki lub kotwy, zamocuj gęsto.

Jakie korzyści odniesiesz, stosując agrotkaninę?

Agrotkanina i agrowłóknina to pożądane materiały w ogrodzie. Ta pierwsza stwarza dobre warunki do rozwoju kwiatów, warzyw i owoców. Z kolei druga służy do okrywania roślin. Jakie korzyści odniesiesz, stosując agrotkaninę? Przede wszystkim:

  • ochronisz glebę przed rozwojem chwastów – kiedy już się pojawią, będą na tyle delikatne, że z łatwością się ich pozbędziesz,
  • zrezygnujesz z używania chemii ogrodowej, która nie jest ani dobra dla roślinności, ani dla Twojego zdrowia,
  • rośliny będą miały odpowiednią wilgotność, dzięki czemu zaoszczędzisz czas przeznaczony na ich podlewanie,
  • utrzymasz odpowiednią temperaturę gleby – nie narazisz kwiatów, owoców i warzyw na jej wahania,
  • ochronisz roślinność przed mrozem (dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na kopczykowanie, zapobiegniesz uszkadzaniu roślin przez zbyt niską temperaturę),
  • w glebie znajdzie się wystarczająca ilość składników mineralnych, aby odżywić roślinność,
  • zapobiegniesz erozji gleby,
  • nie narazisz warzyw i owoców na nadmierną wilgoć, przez co nie ulegną one gniciu,
  • zapewnisz odpowiednią cyrkulację powietrza w glebie, co wpłynie na jej spulchnianie.

 

Mocowanie agrotkaniny nie jest trudne, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania gruntu. W przypadku maty ściółkującej i agrowłókniny proces ten jest podobny. W naszym sklepie znajdziesz nie tylko dobrej klasy agrotkaninę, ale również wszystkie niezbędne akcesoria ogrodowe, dzięki którym rozłożysz materiał.

 

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych