Agrowłókninę z naszej oferty z powodzeniem wykorzystasz w swoim ogrodzie. Służy ona do okrywania roślin i zapobiega rozprzestrzenianiu się chwastów. To jednak nie wszystkie zastosowania agrowłókniny. Materiał świetnie sprawdzi się ułożony pod gresem lub skalniakami. Wiele zależy jednak od parametrów agrowłókniny.
Agrowłóknina jest materiałem z włókien polipropylenowych. Mają one nieregularną, splątaną strukturę z charakterystycznymi rowkami. Dzięki agrowłókninie ochronisz roślinność przed przymrozkami i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Materiał jest wytrzymały, przepuszcza wodę i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.
Agrowłókninę kupisz w różnych gramaturach i kolorach. Dobra wiadomość jest taka, że możesz kupić ja na zapas, ponieważ jeśli dobrze ją przechowasz, zachowa swoją jakość na długie lata.
Do ściółkowania stosuje się agrowłókninę ciemną – czarną, brązową lub zieloną. Zazwyczaj jej gramatura waha się od 50 100 g/m2. Materiał ma około 2-3 mm grubości. Jeśli nie przykryjesz jej korą lub żwirem, podwyższysz temperaturę gleby (wchłonie promienie słoneczne). Oczywiście takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku wszystkich roślin, ale na pewno będzie dobre dla warzyw ciepłolubnych (pomidorów, papryki, oberżyny, melona).
Do okrywania roślin użyj agrowłókniny o niższej gramaturze (do 50 g/m2) i o białej barwie. Agrowłóknina biała doskonale odbija promienie słoneczne, przez co warzywa i owoce nie są narażone na wahania temperatur (nadmierne przegrzanie w ciągu dnia i wychłodzenie w nocy).
Do ściółkowania użyj agrowłókniny o gramaturze 50 g/m2. Dzięki temu ochronisz glebę przed szkodnikami i chwastami. Utrzymasz także odpowiednią temperaturę i poziom nawodnienia ziemi. Agrowłóknina korzystnie wpłynie na system korzeniowy, przez co w krótkim czasie będziesz cieszyć się udanymi plonami.
Wiesz już, że agrowłóknina służy do ściółkowania i okrywania roślin. Dzięki niej nie będą rozpleniać się chwasty, same rośliny natomiast przezimują do wiosny. Agrowłókninę ściółkującą najlepiej jest kłaść zaraz po siewie. W przypadku roślin zimujących zrób to po ustaleniu średniej dobowej temperatury na poziomie 5 stopni Celsjusza. Agrowłókninę do ochrony połóż, kiedy już zakończysz prace w ogrodzie, a temperatura spadnie do poniżej 5 stopni Celsjusza.
Agrowłóknina świetnie sprawdzi się pod skalniakami. Nie ma tu znaczenia, jaki jej kolor wybierzesz. Aby ogród nabrał harmonijnego wyglądu dobierz ją do barwy kamieni na skarpie. O czym warto pamiętać, zanim ją położysz? Zamontuj ją dość ciasno, aby się nie zsuwała. Powinna także zachodzić na szczyt skarpy.
Jeśli chcesz zamocować materiał tymczasowo, wybierz szpilki. Natomiast kotwice sprawdzą się przy mocowaniu na stałe.
Pewnie zastanawiasz się, jak będziesz nawozić glebę przy agrowłókninie? Nie martw się, cechą charakterystyczną materiału jest jego przepuszczalność. Twoje rośliny dostaną odpowiednią ilość substancji odżywczych.
Tradycyjne skalniaki to przeważnie duże kamienie. Jednak Ty niekoniecznie musisz podążać za tym trendem. Doskonałym pomysłem okażą się małe kamyczki położone przy agrowłókninie otaczającej rośliny. Nie wymaga to dużo pracy, a daje upragniony efekt i pozwala zachować porządek.
Agrotkanina, czyli mata ściółkująca przede wszystkim chroni rośliny przed chwastami. Jeśli nie wiesz, co będzie lepsze na skarpie – agrotkanina czy agrowłóknina – podpowiadamy, że agrowłóknina. Dlaczego? Ponieważ dzięki swojej nieregularnej strukturze doskonale przytrzymuje kamienie. Agrotkaniny, owszem, to materiały grubsze i trwalsze, jednak pod żwir lub gres lepiej sprawdzi się tkanina lżejsza i bardziej porowata.
Twoje rośliny potrzebują ochrony? Chcesz przygotować podłoże pod gres lub żwir? Nie zwlekaj – już teraz wybierz agrowłókninę z naszego sklepu. Możesz ją przechowywać latami, a ona nie straci swojej jakości.
To jak? Zadbasz o swój ogród już dziś?