Agrotkaninę do tej pory stosowali tylko profesjonalni ogrodnicy. Dzisiaj i Ty możesz korzystać z zalet maty ściółkującej. Odpowiednio zamocowana do podłoża wytrzyma nawet kilka sezonów. Nasza agrotkanina ma gramaturę 100 g, jest więc dość gruba, a przez to odporna na uszkodzenia.
Zanim przystąpisz do mocowania agrotkaniny, zadbaj o glebę. Przede wszystkim spulchnij ją i oczyść z chwastów. Tylko dzięki temu to zadanie będzie miało sens. Pamiętaj, aby usunąć również kamienie. Z chwastami poradzisz sobie, wyrywając je ręcznie. Jeśli masz do czynienia z dużym zachwaszczeniem, użyj środków chwastobójczych. Oczywiście odpowiednio przygotuj się do tego zadania – ochrona dłoni i oczu to konieczność. Preparaty stosuj tylko w miejscach, gdzie znajdują się niechciane rośliny, uważaj, aby środki chemiczne nie przedostały się na zdrowe rabaty.
Agrotkaninę możesz położyć na dwa sposoby. Najpierw rozkładasz ją na powierzchni, a dopiero potem sadzisz rośliny lub kładziesz matę wokół już istniejących roślin. Przy tej drugiej metodzie uważaj na to, aby nie powstały zakładki i łączenia, które spowodują rozrost chwastów.
Jak mocować agrotkaninę? Zanim rozłożysz ją na powierzchni gleby, wytnij w niej otwory na rośliny. Powinny znajdować się na całej szerokości maty. Wiedz, że kładzenie agrotkaniny przypomina mocowanie agrowłókniny.
Aby zrobić w macie otwory, użyj nożyka gazowego. Bez problemu przebije on gruby materiał. Nożyk napełnisz gazem z zapalniczek. Dzięki specjalistycznym narzędziom, otwory w agrotkaninie będą równe (co wpłynie na jej estetykę), a ponadto materiał nie będzie się strzępił.
Matę ściółkującą przymocujesz do ziemi na stałe lub tymczasowo. Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się dużo grządek z warzywami i owocami, które często przesadzasz, zdecyduj się na mocowanie tymczasowe. Do tego celu użyj specjalnych szpilek. Mają one trzpień, dzięki któremu bez trudu „wchodzą” w materiał. Łatwo zmienisz ich położenie, nie ryzykując, że uszkodzisz matę ściółkującą.
Mocowanie agrotkaniny jest możliwe przy zastosowaniu kotew mocujących. Są one zakończone grotami, przez co trwale przylegają do podłoża. Jeśli nie zamierzasz zmieniać rozkładu roślin, zdecyduj się na ten sposób mocowania.
Znasz już techniki mocowania maty ściółkującej. Pora teraz zadbać o jej estetykę. Przysyp ją korą lub żwirem ogrodowym. W zależności od tego, co chcesz położyć na materiale, szpilki i kotwy mocuj ściślej lub rzadziej. Żwir dodatkowo zabezpieczy agrotkaninę przed podmuchami wiatru. Kora jest lżejsza, więc jeśli się na nią zdecydujesz, szpilki lub kotwy, zamocuj gęsto.
Agrotkanina i agrowłóknina to pożądane materiały w ogrodzie. Ta pierwsza stwarza dobre warunki do rozwoju kwiatów, warzyw i owoców. Z kolei druga służy do okrywania roślin. Jakie korzyści odniesiesz, stosując agrotkaninę? Przede wszystkim:
Mocowanie agrotkaniny nie jest trudne, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania gruntu. W przypadku maty ściółkującej i agrowłókniny proces ten jest podobny. W naszym sklepie znajdziesz nie tylko dobrej klasy agrotkaninę, ale również wszystkie niezbędne akcesoria ogrodowe, dzięki którym rozłożysz materiał.