Kora ogrodowa

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Kora ogrodowa jest dekoracyjną ściółką, naturalnym nawozem, który stosuje się głównie pod drzewa i krzewy iglaste, owocowe, wrzosy, róże, skalniaki. Ściółkowanie roślin korą polega na rozsypywaniu kilkucentymetrowej warstwy – od 5 cm do 10 cm – wokół roślin lub drzew.

Kora jako ściółka – może być wykładana w ogrodzie cały rok. Należy pamiętać, że jest to materiał organiczny, który ulega rozkładowi, dlatego przynajmniej raz w roku należy uzupełniać ilość kory tak, aby utrzymywać warstwę grubości minimum 5 cm.

Korę ogrodową można wykorzystać w celu:

– zmniejszenia różnicy temperatury podłoża między dniem i nocą,
– zapobiegania przesuszaniu podłoża,
– ochrony roślin przed mrozem,
– uzdatniania i zakwaszania gleby,
– zapobiegania wzrostowi chwastów,
– wykorzystania jako element dekoracyjny.

Nasza kora do ogrodu przyniesie wiele korzyści, jeśli zastosujesz ją na swoich rabatach. Oferujemy produkt najwyższej jakości, gdyż chcemy, by Twój dom i ogród pięknie wyglądały. Przygotowaliśmy dla Ciebie także garść porad jak wybrać korę ogrodową i ją zastosować.

 

Obsługujemy klientów z miast : Warszawa Kraków Wrocław Rzeszów Łódź Katowice Częstochowa Poznań Gdańsk Szczecin


Kora Ogrodowa - Dowiedz się więcej

Jakie są zalety ściółkowania korą ogrodową?

Ściółka w ogrodzie bardzo często wykonana jest z różnych surowców, najczęściej jednak spotykana jest kora drzewna. Pochodzi ona głównie z drzew iglastych – najczęściej jest to surowiec sosnowy i świerkowy. Ściółkowanie jest bardzo korzystne dla wzrostu roślin i drzew, tę metodę stosuje się także w celach dekoracyjnych i tu najczęściej wykorzystywana jest kora ogrodowa ozdobna. Kora w ogrodzie chroni glebę przed różnego rodzaju chwastami, ale nie tylko. Często stosuje się ją w celu zakwaszenia ziemi, co jest konieczne, jeśli chodzi o rozwój niektórych roślin.

Warto wiedzieć, że nasze kory ogrodowe posiadają szereg składników odżywczych, dzięki czemu możesz nawozić rośliny w naturalny sposób. Ściółka ogrodowa jako podłoże chroni glebę przed szkodnikami i grzybami, które bardzo często są przyczyną nieprawidłowego rozwoju roślin i powodują ich choroby. Kora ogrodowa przyczynia się także do lepszego nawodniania gleby, dzięki czemu można rzadziej podlewać rośliny. Kory do ogrodu są bardzo przydatne w okresie mrozów, gdyż chronią ziemię przed zimnem, natomiast podczas letnich miesięcy zapobiegają jej wysuszaniu.

Korę ogrodową można bezpośrednio zmieszać z ziemią, co polepszy jej strukturę.

Jaki rodzaj kory ogrodowej wybrać?

Najbardziej popularnym rodzajem surowca ogrodowego jest kora sosnowa. Jeśli jest świeża, jej odczyn PH jest kwaśny, dzięki czemu nadaje się do ściółkowania roślin kwasolubnych. Natomiast nie sprawdzi się na podłożach o bardziej zasadowym odczynie. Najczęściej ściółka sosnowa dostępna jest w postaci świeżej lub przekompostowanej. Jak już wspomnieliśmy, kory w ogrodzie spełniają ważne funkcje, jednak wybór ich rodzaju jest bardzo ważny.

Kora sosnowa świeża ma jasny kolor, wolno się rozkłada i jest bardziej dekoracyjna. Niestety, zawiera też więcej szkodliwych dla roślin związków organicznych, które mogą utrudniać im wzrost i rozwój. Chodzi tu o polifenole i garbniki. Kiedy kora iglasta rozkłada się, sprawia, że gleba zostaje pozbawiona dużych ilości azotu. Dzieje się tak, ponieważ bakterie rozkładające korę, pobierają ten pierwiastek z podłoża. Jeżeli zdecydujesz się na ściółkowanie tego rodzaju surowcem, musisz pamiętać, aby w pierwszych miesiącach sezonu dokarmiać rośliny dużymi dawkami nawozów azotowych. W przeciwnym razie niedobór tego pierwiastka może spowodować wolny wzrost roślin.

Kory sosnowe przekompostowane są ciemniejsze, drobniejsze, ale bardziej bogate w składniki odżywcze. Są też mniej kwaśne oraz pozbawione znacznych ilości garbników i polifenoli. Tego rodzaju kory lepiej też magazynują wodę.

Wyróżniamy też korę grubo mieloną, korę średnio mieloną oraz korę drobno mieloną. Kora sosnowa gruba najlepiej sprawdzi się podczas ściółkowania rabat, które narażone są na wiatr. Jej struktura uniemożliwia rozwiewanie, a ponadto wolniej się rozkłada i dobrze prezentuje pod dużymi roślinami.

Kory sosnowe średnio mielone są dość uniwersalne, dlatego możesz ich używać do ściółkowania większości roślin.

Kory sosnowe drobno zmielone nadają się raczej jako dodatek do ściółkowania, ponieważ są mało odporne na rozwiewanie.

Kolejnym rodzajem kor są kory drzew liściastych. Mają one odczyn zasadowy, dlatego sprawdzą się do ściółkowania roślin, które lubią zobojętnioną glebę. Tego rodzaju surowce zawierają mniej związków żywicznych, ale za to mają też dużą ilość garbników i polifenoli, które nie zawsze są korzystne dla wzrostu roślin.

Poprawne ściółkowanie – jak je wykonać?

Poprawne ściółkowanie to po prostu rozłożenie surowca na danej powierzchni. Musi ono mieć odpowiednią warstwę – przyjmuje się, że wysokość ściółki powinna mieć przynajmniej pięć centymetrów. Warstwa surowca nie może być zbyt gruba przy pniach roślin, gdyż narazi je to na wiele chorób, w tym na zgniliznę. Ściółkować korą możesz dopiero co powstające rabaty, jak i te, które istnieją już jakiś czas. Bardzo często pod kory ogrodowe rozkłada się agrowłókninę lub agrotkaninę. Możesz dzięki nim dodatkowo zapobiegać rozwojowi chwastów. Oczywiście ściółkowanie wykonasz w każdym momencie, ale najlepszy czas będzie wtedy, kiedy dopiero zakładasz rabaty.