Agrowłókniny

Agrowłóknina służy do ściółkowania gleby i okrywania roślin. Utrzymuje wilgoć w glebie i zapewnia jej odpowiednią pulchność. Chroni przed przymrozkami i niskimi temperaturami. Stosowana w celu ochrony przed chwastami, zapewnia roślinom odpowiednie warunki wzrostu. Agrowłóknina ze względu na swoje zastosowanie jest przydatna w ogrodzie przez cały rok. Agrowłóknina doskonale nadaje się do zastosowania na wszelkiego rodzaju skalniaki i skarpy, gdyż po zasypaniu jej żwirkiem lub grysem nie będzie się z niej zsypywać zastosowany produkt. Łatwa w montażu umożliwia szybkie przygotowanie odpowiedniego podłoża. Obsługujemy klientów z miast : Warszawa Kraków Wrocław Rzeszów Łódź Katowice Częstochowa Poznań Gdańsk Szczecin

Agrowłókniny dla Twojego ogrodu

W naszej ofercie znajdą Państwo agrowłókniny oraz liczne akcesoria montażowe. Wszystko, co będzie Ci potrzebne w ogrodzie! Jednocześnie zapewniamy, że nasze agrowłókniny oraz akcesoria to najwyższa jakość, gwarantująca satysfakcję z użytkowania.

Porównanie agrotkaniny i agrowłókniny – Tabela.

 

Agrowłóknina Czarna

Agrowłóknina jest popularnym produktem stosowanym do ściółkowania gleby oraz okrywania roślin. Im większą gramaturę posiada materiał, tym jest bardziej wytrzymały. Warto wiedzieć, że włóknina ogrodowa cechuje się mniejszą przepuszczalnością wody oraz większą zdolnością zatrzymywania wilgoci niż agrotkanina. Nasza agrowłóknina jest produktem najlepszej jakości, który gwarantuje, że rośliny będą rosły zdrowo i bujnie.
Agrowłóknina dzięki swojej lekkości doskonale nadaje się do okrywania roślin, szczególnie tych, które są mało odporne na niskie temperatury. Nie bez znaczenia jest także wybór koloru agrowłókniny, ale o tym warto przeczytać dalej. Agrowłóknina ściółkująca podnosi temperaturę gleby w nocy, a w dzień zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się. Agrowłóknina ściółkowa chroni ziemię przed agresywnymi warunkami atmosferycznymi, które mogą prowadzić do zaskorupiania i zbrylania się gleby. Nasza agrowłóknina zapewnia optymalne warunki do wzrostu roślin w ogrodzie, co objawia się lepszym systemem korzennym i obfitszymi plonami.

Jak działa agrowłóknina na chwasty?

Agrowłóknina pozwala chronić rośliny przed chwastami, szkodnikami oraz chorobami. Jest też bardzo ekologicznym rozwiązaniem, gdyż dzięki niej nie jest konieczne używanie środków chemicznych. Agrowłóknina na chwasty zapewnia utrzymanie wilgoci oraz odpowiedniej pulchności gleby, gdyż woda swobodnie przez nią przenika. Efektem jest przyspieszony wzrost roślin i rozwój systemu korzeniowego. Jak więc widać folia przeciw chwastom ma wiele zalet i jest niezbędna w ogrodnictwie.
Warto podkreślić, że do stosowania na skarpach od agrotkaniny lepsza jest agrowłóknina, gdyż z agrotkaniny może zsypywać się żwir lub grys.

Jakie wyróżnia się rodzaje agrowłókniny?

Wyróżniamy agrowłókninę zimową oraz wiosenną. Agrowłóknina zimowa ma zastosowanie głównie podczas chłodniejszych pór roku takich jak zima i jesień. Używa jej się w celu ochrony roślin przed niską temperaturą, mrozem, wiatrem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Agrowłókniną zimową okrywa się róże, winorośle, warzywa zimujące. Warto pamiętać o tym, że powinna ona być dobrze przymocowana do podłoża po to, aby szczelnie okrywała rośliny.

Agrowłóknina wiosenna posiada mniejszą gramaturę niż agrowłóknina zimowa. Służy ona do ochrony wcześnie wysianych warzyw, dzięki czemu może przyspieszyć i zwiększyć plony (aż o 2 tygodnie). Tego rodzaju agrowłóknina może być stosowana do sadzenia truskawek, marchwi, ziemniaków czy rzodkiewki. Należy pamiętać aby agrowłókninę rozłożyć zaraz po zasiewie lub w przypadku roślin ozimych po ustabilizowaniu się temperatury do 5 stopni Celsjusza.

Jaki kolor agrowłókniny wybrać?

Najczęściej używaną agrowłókniną jest agrowłóknina zimowa czyli biała. Chroni ona krzewy, drzewka, pnącza przed mrozem oraz zacinającym wiatrem. Do okrywania roślin w zimie stosuje się najczęściej agrowłókninę białą o grubości 50 g na metr kwadratowy. Ten rodzaj materiału chroniącego rośliny najczęściej sprzedawany jest pod nazwą agrowłóknina zimowa. Ważne jest to, by chronić rośliny szczególnie narażone na mroźny i wysuszający wiatr (na tarasach, balkonach, przestrzeniach odsłoniętych). Nie tylko kiedy zima jest śnieżna i mroźna warto użyć agrowłókniny, ale także kiedy nie ma śniegu. A którą stroną kłaść agrowłókninę? Nie ma to większego znaczenia, liczy się to, aby szczelnie przylegała do roślin.

Kolejny rodzajem agrowłókniny jest agrowłóknina biała wiosenna. Jest ona lżejsza od zimowej, posiada najczęściej grubość od 17 g na metr kwadratowy do 23 g na metr kwadratowy. Tego rodzaju agrowłóknina służy do ochrony warzyw, które zostały wysiane w przyspieszonym terminie. Celem używania agrowłókniny białej wiosennej jest ochrona roślin przed przymrozkami, a także wahaniami temperatury między dniem i nocą. Agrowłóknina wiosenna przyda się także jako zabezpieczenie przed gradobiciem i gwałtownymi opadami. Materiał rozkłada się stosunkowo luźno, tak, aby nie zgnieść dopiero co zasianych roślin i warzyw. Agrowłókninę najlepiej jest rozłożyć zgodnie z kierunkiem wiatru. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie jej brzegów i przytwierdzenie ich do ziemi.

Następny rodzaj agrowłókniny to agrowłóknina czarna, która jest wykorzystywana do ściółkowania gleby. Najczęściej ma ona grubość 50 g na metr kwadratowy. Ściółkowanie agrowłókniną czarną zabezpiecza rośliny przed chwastami, szkodnikami glebowymi oraz pomaga utrzymać wilgoć w ziemi. Agrowłóknina czarna tym odróżnia się od czarnej folii, że przepuszcza wodę opadową, dzięki czemu nie dochodzi do wysychania roślinności. Najlepsze efekty można uzyskać przy ściółkowaniu czarną agrowłókniną warzyw, które są ciepłolubne. W przydomowych ogrodach stosuje się agrowłókninę ściółkującą pomiędzy roślinami na rabatach ozdobnych. Po rozłożeniu agrowłókniny wsypuje się na nią korę ogrodową lub żwirek. Dzięki temu rozwiązaniu powierzchnia rabaty wygląda naturalnie, a agrowłóknina nie jest widoczna.

Agrowłóknina pod truskawki

Agrowłóknina stosowana pod truskawki ma wiele zalet. Przede wszystkim działa przeciw chwastom, przepuszcza wilgoć i przyspiesza dojrzewanie, dzięki czemu można liczyć na szybkie i obfite zbiory truskawek. Owoce te najlepiej jest sadzić na czarnej agrowłókninie o odpowiedniej grubości (najlepiej sprawdza się 50 g na metr kwadratowy). Tego rodzaju agrowłóknina sprzyja nagrzewaniu się gleby, a więc stwarza idealne warunki do wzrostu. Warto pamiętać o tym, że truskawki powinno się sadzić w miejscach nasłonecznionych, najlepiej średnio żyznych. W celu użyźnienia ziemi glebę można przekopać z kompostem lub obornikiem (tego ostatniego trzeba użyć odpowiednio wcześnie).

Jak położyć agrowłókninę pod tuje?

Agrowłóknina pod tuje powinna być odpowiednio rozłożona, należy też wcześniej zadbać o podłoże. Najlepiej usunąć wszystkie chwasty oraz spulchnić glebę. Najpierw dobrze jest rozwinąć odpowiednio szeroki pas agrowłókniny i dokonać nacięć. Trzeba je wykonać od boku do polowy szerokości materiału. Długość cięcia zależy od grubości pnia sadzonego drzewka. W kolejnym etapie należy przytwierdzić agrowłókninę do podłoża. Konieczne będą szpilki do agrowłókniny lub kołki. Najczęściej elementy te dostępne są w czarnym kolorze, więc można je z łatwością zamaskować. Ostatnia faza to wyłożenie ściółki, dzięki której folia pod tuje będzie niewidoczna. A jaka agrowłóknina pod tuje będzie najlepsza? Według nas świetnie sprawdzi się czarna ściółkująca.