Oferujemy darmową wysyłkę za zamówienie od 100 zł i odbiór osobisty rabat – 5 %.

ul. Męczenników 28, 42-625 Celiny
tel. 501-480-699
biuro@ogrodzeniawiklinowe.pl


Zamówienie telefoniczne
+48 501 480 699
14 dni na zwrot
Wysoka jakość
Polski Produkt
Wysyłka 24h
Bezpieczna przesyłka

Zamówienie telefoniczne
+48 501 480 699
14 dni na zwrot      Wysoka jakość
Polski Produkt       Wysyłka 24h

Czym obsadzić pergolę wiklinową z donicą — jakie pnącza i kwiaty?

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem — mawiał Claude Monet, znany w XIX wieku malarz impresjonista. Spraw, aby i Twój ogród stał się arcydziełem.

Nasza pergola wiklinowa z donicą urozmaici Twoją przydomową przestrzeń. Obsadzisz ją roślinami pnącymi i wzbogacisz aranżację swojego ogrodu. Jakie rośliny i kwiaty wybrać, aby nadać tej małej architekturze pożądany wygląd?

Pnącza szybko rosnące — idealnie współgrają z wiklinową pergolą

Sporo pnących roślin idealnie nadaje się, aby obsadzić nimi pergolę. Jednak nie wszystkie pozwolą zachować odpowiednie proporcje między podporą, dlatego tak ważny jest ich przemyślany wybór. Kiedy podpora jest masywna, posadź roślinę, która rośnie silnie i ma wiele liści. Doskonale sprawdzi się winobluszcz pięciolistkowy. Natomiast kiedy konstrukcja pergoli nie jest zbyt okazała, dobrym wyborem będą powojniki i wiciokrzewy. Rośliny pnące nie powinny nadmiernie obciążać pergoli. Ważne jest zatem, aby dostosować ich ciężar do wytrzymałości pergoli. Glicynia kwiecista lub kokornak wielkolistny mogą nadmiernie obciążyć wiklinową pergolę. Jeśli szukasz roślin pnących do swojego ogrodu, kieruj się zatem nie tylko ich walorami estetycznymi.

Róże pnące, czyli mało wymagające odmiany kapryśnych kwiatów

Pergole wiklinowe świetnie podkreślą właśnie róże pnące. W odróżnieniu od swoich kapryśnych sióstr ta odmiana nie wymaga wiele zachodu. Jedyne, o czym musisz pamiętać to, aby ją regularnie podwiązywać, dzięki czemu Twoja pergola zawsze będzie się dobrze prezentowała.

Wiedz, że róża pnąca kwitnie od wczesnego lata do późnej jesieni. Roślina ta najlepiej zachowuje się, jeśli wybierzesz dla niej miejsce w półcieniu. Tego rodzaju róże wesprą się na podporach swoimi długimi pędami.

Bluszcz pospolity — niepospolita roślina wśród pnączy

Bluszcz pospolity należy do roślin, które rosną bardzo długo. Ma to swoje plusy, ponieważ równie długo będą oplatać pergole. Trwały i wytrzymały, bluszcz nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Jego długość dochodzi nawet do kilkunastu metrów.

Pamiętaj jednak, aby regularnie go przycinać, ponieważ roślina ta lubi się rozrastać. A przez to może stać się inwazyjna. Jeśli chodzi o odmianę, do wyboru masz winobluszcz trójklapowy, winobluszcz pięciolistkowy, a także winobluszcz zaroślowy.

Aktinidia chińska — roślina, która szybko rośnie i doskonale wygląda

Do wiklinowej pergoli doskonale pasuje aktinidia chińska. Jest to roślina, która rośnie bardzo szybko i w krótkim czasie osiąga wysokość nawet do 10 metrów. Jeśli jednak zależy Ci na owocach, zdecyduj się na kwiaty męskie i żeńskie. Roślina najlepsze warunki do wzrostu ma w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Wiedz, że aktinidia nie lubi niskich temperatur, dlatego osłaniaj ja podczas mrozów.

Powojnik, czyli roślina należąca do odmian wielkokwiatowych

Nie ma chyba bardziej urokliwego widoku niż powojnik, który porasta pergolę. Odmiany wielkokwiatowe to rośliny, które wymagają jedynie regularnego podlewania. Postaw na odmianę pnącza „Generał Sikorski” (fioletowe kwiaty) lub odmianę „Jan Paweł II” (białe kwiaty z różową wstęgą).

Wiciokrzew — jedno z najcenniejszych pnączy do ogrodu

Wiciokrzew doskonale wygląda na wszelkiego rodzaju podporach, trejażach i pergolach. W ogrodzie po prostu nie może go zabraknąć. Wiciokrzewy osiągają nawet 3 metry wysokości. Lubią miejsca półcieniste, słoneczne i osłonięte od wiatru. Tak, jak inne rośliny, wiciokrzew ma różne odmiany. Najbardziej znane są wiciokrzewy Henry’ego i Hecrotta Goldflame.

Jakie kwiaty wybrać do donicy przy pergoli?

Wiesz już, że pergole warto obsadzić pnączami. Co jednak wybrać do donicy przy pergoli? Świetnie sprawdzą się takie kwiaty jak:

 • pelargonie bluszczolistne,
 • aukuba japońska,
 • begonia bulwiasta,
 • begonia zwisająca,
 • fuksja,
 • hibiscia,
 • lantana,
 • koleus,
 • pelargonia,
 • pieris japoński.

Możesz także posadzić:

 • strączyniec,
 • sundawillę,
 • sunstatię cherry,
 • surfinię,
 • szałwię,
 • werbenę.

Obsadź pergolę kwiatami i pnączami. Nadasz małej architekturze nieco rustykalny, romantyczny wygląd. Nasza wiklinowa pergola poprawi estetykę Twojej przydomowej przestrzeni i sprawi, że ogród nabierze wielu barw. 

secretcats.pl - tworzenie stron internetowych